panorama Tater

Slovensko, ubytování v rodinném apartmánu Tatry v srdci Nízkych Tater

Apartmany na Liptově v Nízkych Tatrách :
apartman v závažné porubě Slovensko     ubytování v apartmánu na Liptově

Rezervujte si krásnou dovolenou v krásních Tatrách dokud je volné místo!

Neco o Slovensku :

Slovensko se svou rozlohou 49 035 km2 je 126 na světe. Počet obyvatelů je více než 5 300 000. Jazykové zastoupění spočívá v slovenčine, maďarčine, rusínčine a češtine. Státní zřízení Slovenska je republika a vznikla 1 ledna 1993 rozdelením Československa.

Slovensko je blízkou zemí Česka kůli velmi blízké řeči. Dejiny se ale dost liší. Slovensko bylo tisíc let pod nadvládou Maďarska. Proto se v Slovenském jazyku objevují i Maďarské výrazy.

Prvním státem na území Slovenska bylo Vanninovo kráľlovství. Slovanské osídlaní se datuje od 5 století. Spočátku byla země pod nadvládou Avarů a pozdeji se stala součástí Samové říše. V roce 791 Karol Veliký provládl Avarů a Slované vytvořili Moravské a Nitranske knížetství. Pozdeji se integrovalo do Veľkomoravské říše. Po zániku říše Slovenské území obsadili Maďari na téměř 1000 let.

Mezi rokmi 1918 a 1939 se Slovensko s téměř dnešními hranicemi stalo samosprávnou zemí a součástí nově vzniklého Československa a zbavilo sa tak vlivu Budapešti. Za druhé světové války získalo Slovensko samostatnost, ale figurovalo jen jako satelit nacistického Nemecka. Po válce se opět vrátilo do Československa až do roku 1993.

Věčšina území Slovenska je mírně zvlnena. Tady jsou nížiny jako i velhory. Klimatické podmínky ovplyvňují poměrne blízké moře. Zimní a letní období můžou být horké jako i studené. Absolutní teploty jsou 39,8°C a - 41°C.

Ochrana přírody je zejména na území Karpat. Tady se nachází věčšina národních parků. Chránené území jsou biosférické rezervace : NP Slovenský kras, CHKO Poľana, Tatranský NP a CHKO Východní Karpaty - a ramsarské stanovište (mokrady mezinárodního významu) - Šúr (u Jure v Bratislavě), Pařížské močály (Žitný ostrov) a Senné řybníky. V UNESCO jsou zahrnuty jeskyne a propasti a usadlost Vlkolínec.

Území Slovenské republiky je jednou z hlavních geologických jednotek Europy - Alpidy. Jsou zastoupeny Karpatskou soustavou. Alpinský oblouk sahá ze severozápadní Afriky až do malé Ázie.

Slovenská republika má rozvinuté zemědelství. Nejvíce se pěstuje obylí, brambory a vyrábí se víno. Slovenskou ekonomiku v součastnosti táhne automobilový a elektrotechnický průmysl. Cestovní ruch má dost malý podíl na HDP. Slovensko má věčší možnosti a proto se i tenhle průmysl rozvíjí.

Slovensko je parlamentní republika. Jednokomorový Slovenský parlament je volený na 4 roky v pluralitních volbách. Hlavou státu je prezident a je volený v přímých volbách.

Slovenská kultura je složena z euroamerické kultury. Dejiny se začínají již příchodem solúňských vierozvěstců Konštantina a Metoda na Velkou moravu. Položili základy slovanské literární tradice ku příkladu Konštantinovým úvodem k evanieliu (Proglas), co byla vlastne první slovanská báseň. Mezi známých slovenských autorů patří ku příkladu František Švantner, Peter Karvaš, Rudolf Fabry, Rudolf Sloboda a anebo Pavel Vilikovský. Nejstarším výtvarním uměleckým dílem jsou ku příkladu Venuše z doby kamenné, kresby neolitických lidi ... Vývoj Slovenské hudby představuje dlouhodobý proces. Hudobní tvorba se dá rozdelit do nekolika kategorií. Nejstarším představitelem slovenské hudební moderny byl skladatel Alexander Moyzes, kterého mladším součastníkem byl i Eugen Suchoň. Jednou z najvýznamnějších kultúrních institucí Slovenska je Slovenské národní divadlo v Bratislavě.

Sport na Slovensku se teší veliké oblibě. Jsou zastoupeny zimní i letní sporty. Nejvíce fotbal a ledový hokej.

Slovensko vychovalo taky vědců Europské kvality a to i na vzdory svému ekonomickému rastu kdy na vědu se přispívá málo financí. Slováci se ku příkladu podílejí na výskume alternativního zdroje elektrické energie, anebo na nových technologiích ve zdravotníctvě.

Slovensko - města, lázně, atrakce

> Slovenské města podle krajů
> lázně Slovensko rozdeleny na kraje
> Ubytování Nízké Tatry

Odkazy na stránky s obsahem cestování

> Katalóg odkazů stránek
> XML verze
> XML mapa stránky

Partneri

> ubytovanie Tatry Liptov
ikona linkreferral.com


> English version

Založit odkaz

Slovensko je v europské unii a první z postkomunistických států zavedlo Euro.