panorama Tater

dovolená slovensko všeobecne, jeskyne na Slovensku, region Liptov Tatry

Nabízíme ubytování v apartmánech v oblasti Liptov Tatry. Nedaleko se nachází dvě jeskyne světového formátu. Demänovská ledová jeskyňe a Demänovská jeskyňe slobody jsou vzdálené kolem 15 km. Jako součást prezentace atrakcí na volný čas u našeho ubytovacího zařízení představujeme taky jiné jeskyne na Slovensku. Téma dovolená Slovensko v článku níže se opysuje v trochu netradiční podobě. Jeskyne mají význam v přírodním bohatství s kterým dovolená Slovenko využívá ve svůj prospěch. Na této stránce poskytujeme informace o všech významních jeskyních. V oblasti Demänová - Liptov Tatry a v blízkem okolí je více možností i na speleologické aktivity v jeskyních nezpřístupněných veřejnosti.

Rodinný apartmán TATRY - Nízke Tatry Vám přináší nasledovné informace

1. Demänovská Jeskyne Slobody
2. Demänovská Ledová Jeskyne
3. Važecká Jeskyne
4. Belianska Jeskyne
5. Bystrianska Jeskyne
6. Dobšinská Ledová Jeskyne
7. Gombasecká Jeskyne
8. Harmanecká Jeskyne
9. Jeskyne Domica
10. Jeskyne Driny
11. Ochtinská Argonitová Jeskyne

Dovolená Slovensko v horské oblasti Liptov Tatry :

  1. Demänovská Jeskyne Slobody - Jasná

Demänovská Jeskyne Slobody 15 min. autem od ubytování
Nachází se v Demänovské doline v Národním parku Nízke Tatry. Vytvořena je tokem Demänovky v střednotrasových vápencích v čtyrech vývojových úrovních se strmšími chodbami. Délka jeskyne je 8126 m. Unikátní jsou sintrové lekná a jiné jezerné formy a různé stalaktity. Zde naleznete mohutní sintrové vodopády, stalagnáty, sférolitické stalaktity... Jeskyňe byla objevena v roce 1921. Spřístupneno je 1800 m. Vykonávali se tady ozdravovací speleoklimatické pobyty.

   2. Demänovská Ledová Jeskyne - Jasná

Demänovská ledová Jeskyne  15 min. autem od ubytování
Nachádzí se v Demänovské doline v Národním parku Nízke Tatry. Vytvořil ji tok Demänovky v střednotrasových vápencích v čtyrech vývojových úrovních se strmšími chodbami. Délka jeskyne je 1975 m. Naleznete tady výzdobu v zastoupění: podlahový led, ledové sloupy, stalaktity a stalagmity. NByli zde nalezeny kosti jeskynného medvěde a nástenní malby dokazují velký zájem o jeskyni v minulosti. Spřístupnených je 650 m.

  3. Važecká Jeskyne  

Važecká Jeskyne 30 min. autem od ubytování
Rozkládá se na rozhraní Kozích chrbtů a Liptovské kotliny. Vytvořena je tokem Bílého Váhu v střednotrasových vápencích. Délka - 530 m. Situovány jsou tady stalaktity, stalagmity a sintrové jezírka. Bylo zde významní paleontologické nálezište jaskynného madvěda. Spřístupnených je 235 m.


  4. Belianska Jeskyne  

Belianska Jeskyne Nachází se na území Tatranského Národního parku ve východní části Belianskych Tater. Vytvořena je korozí a erozí vod ze silného dešte anebo topícího se snehu v střednotrasových vápencích. Délka je 3018 m. Nachází se tady sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jezírka. Spřístupnených je vyše 1000 m.  5. Bystrianska Jeskyne 

Bystrianska Jeskyne Naleznete ji Bystriansko-valaštianském okresu Horehronského podolí, nedaleko jižního úpatí Nízkych Tater. Vytvořena je vodou Bystrianky v střednotrasových vápencích. Delí se na starou a novou jeskyni. Délka je 1000 m. Můžete tady videt sintrové záclony visící z okraje sintrových kor vytvořených na říčních sedimentech. Propast Peklo, kterou se zostupuje do nové jeskyne byla objevena v 1923. Spřístupnena délka je 490 m. Využíva se na speleoterapii.

  6. Dobšinská Ledová Jeskyne  

Dobšinská Ledová Jeskyne Nachádzí se v Spišsko-gemerském okresu, v Národní přírodní rezervaci Stratená na území Národního parku Slovenský raj. Vytvoěena je vodou Hnilce v střednotrasových vápencích v třech vývojových úrovních. Délka je 1483 m. Můžete tady prohlédnout si podlahový led, ledopády, ledové stalagmity a sloupy. Nejvěčší tloušťka ledu je 26,5 m. Patří mezi nejvýznamnejší jeskyne na světe, co zvýrazňuje i poloha mimo alpské oblasti. V jeskyni žije 12 druhů netopírů. Objevená byla v 1870. Spřístupnená délka je 475 m.

  7. Gombasecká Jeskyne  

Gombasecká Jeskyne Nachází se na západním úpatí Silické planiny, v Chránené krajinné oblasti Biosférické rezervace Slovenský kras. Vytvořená je vodou Černého potoka v střednotrasových vápencích ve dvou vývojových úrovních. Délka je 1525 m. Můžete tady videt tenké sintrové brčká dosahající délku 3 m a i jiné formy stalaktitů, stalagmity, různé sintrové náteky a kůry. Objevená byla v 1951. Spřístupnená délka je 285 m. Využíva se na speleoterapii.

  8. Harmanecká Jeskyne  

Harmanecká Jeskyne Nalézt je ji možné v doline Harmance v jižní části Velké Fatry. Vytvořena je dávním paleotokem v střednotrasových vápencích ve dvou vývojových úrovních. Délka je 2763 m. Můžete zde videt pagodovité stalagmity, sintrové vodopády a záclony i sintrové jezírka. Jeskyne je známa výskytem bíleho měkkého sintre. V jeskyni žije 9 druhů netopírů. Spřístupnena délka je 720 m.


  9. Jeskyne Domica  

Jeskyne Domica Nachází se na juhozápadním okraji Silické planiny, v Národní přírodní rezervaci Domické škrapy na území Chránené krajinné oblasti Biosférické rezervace Slovenský kras. Vytvořena je spodním potokem Styxu a Domickým potokem v střednotrasových vápencích ve třech vývojových úrovních. Délka je 5358 m. Tvoří jednotný genetický celek s jeskyní Baradla v Maďarsku. Můžete tady videt štíty a bubny, kaskádové jezírka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. V jeskyni žije 16 druhů netopírů. Bylo zde nejvýznamnejší jeskynné nálezište bukovohorské kultury z neolitu (4000 roků před n. l.). Unikátní byl nález hrotu oštepu ze staré doby kamenné (szeletién) spřed 35 000 roků. Spřístupnena je od 1932 a je dlouhá 1315 m a z toho je plavba 140 m.

  10. Jeskyne Driny  

Jeskyne Driny Nachází se v Smolenickém krasu v Malých Karpatech, jihozápadne od Smolenic na území Chránené krajinné oblasti Malé Karpaty. Vytvořená je korozí atmosferických vod v spodnokředových rohovcových vápencích. Délka je 680 m. Můžete tady videt puklinové chodby, které jsou dekorovány bohatou sintrovou výplní a sintrové záclony se zoubkovitým lemováním, sintrové vodopády a náteky, pagodovité stalagmity, stalaktity a jezírka. Objevena byla 1930. Spřístupnena od 1935 a je dlouhá 410 m.

  11. Ochtínska Argonitová Jeskyne  

Ochtínska Argonitová Jeskyne Nachází sa v Ochtinském kryptokrasu v Revúcké vrchovine, v masíve Hrádku mezi Jelšavou a Štítnikom. Vytvořena je na nekrasových horninách (fylitoch) v šošovce prvohorních kryštalických vápencích. Nekteré části vápenců byli koncem druhohor hydrotermálně přeměneny na ankerity a siderity. Prosakující atmosférické vody podél tektonických poruch spůsobili jejich zvětrávání a vznik okrov, které byli pozdeji vyplavěny. Podzemní prostory se vytvořili provažne za bývalých hydrostatických podmínek zvodnení šošovky krasových hornin. Délka jeskyne je 300 m. Bohatá argonitová výplň se vyskytuje v ledvinovité, ihlicovité a špirálovité formě. Objevena byla v 1954. Spřístupněna od 1972 s délkou 230 m.

Dovolte mi, privítat Vás touto stránkou na Slovensku. Dovolená Slovensko ovlivňuje nespočetným množstvím přírodních atrakcí vhodných na skvělý oddych. Úžasné jeskyne Slovenska , přírodní termální prameny, chránené horství poskytují možnosti kvalitního zdravého oddechu. V rehabilitačních střediscích v okolí ubytování v našem zařízení apartmán Tatry naleznete procedury i ne typické pro specifické oblasti. Ku příkladu blato z Mŕtvího moře. Jeskyne Slovenska jsou známé svou klímou vhodnou na speleoterapii. V oblasti Jasná vzdálené jen nekolik minut autem od našeho apartmánu naleznete dvě jeskyne Slovensko , které jsou skvostem Europy. Jeskyne Slovensko na naší stránce se propagují taky všeobecně. Informace o státních insitúcích nalezente na http://www.gov.sk/. Přez tuto stránku přejdete jiné odkazy na informační stránky jaké všeobecné možnosti jeskyne Slovensko nabízejí. Tato strana naší web stránky však je zaměřena na prezentaci přírodních jeskynních krás.

Dovolená Slovensko se prezentuje ze stránky dovolenek a oddechu v úchvatní přírodě. První tři spomenuté jeskyne mají co nabídnout a jsme hrdý na jejich výskyt v našem regionu. Doporučuji i jiné přírodní atrakce k prohlídke. Kliknete na menu výše aby jste získali více. Oblast Demänová je známá zimním lýžařským střediskem zatím nejvěčším ve východní Europě. Přírodní bohatství však spočívá taky v termálních pramenech využívaných v aquaparcích, hotelích lázeňského charakteru s možnostmi rehabilitačního relaxu. Dovolená Slovensko disponuje nejproduktivnejší geografickou oblastí přírodních úkazů využitelných na zdravotní účely. Jeskyne na Slovensku svou různorodostí nabízejí kvalitní zážitky pro každou věkovou skupinu dobrodruhů. Jasná je najnavštevovanejší dovolenovou oblastí pro svou vybavěnost. Adrenalínové horské sporty se tady rozmáhají více a více. O dobrodružstvá neni nouza. Jasná poskytuje i nepřístupní jeskyne Slovensko , které přitahují i starší lidi s dobrodružnou povahou. V doprovodu odborného průvodce nemusí být až tak nebezpečné. Agentúra provázkující takové dovolenové vyžití sídlí jen nekolik metrů od našeho zařízení apartmánu Tatry. Jaskyne Slovensko jsou hodnotné a můžeme být rádi že jsou pro nás spřístupněny. Zde můžeme pozorovat vývoj přírody nekolika milionů let.

Slovensko - města, lázně, atrakce

> Slovenské města podle krajů
> lázně Slovensko rozdeleny na kraje
> Ubytování Nízké Tatry

Odkazy na stránky s obsahem cestování

> Katalóg odkazů stránek
> XML verze
> XML mapa stránky

Partneri

> ubytovanie Tatry Liptov
ikona linkreferral.com


> English version

Založit odkaz

Jeskyne a dovolená Slovensko má možnosti bohatého přírodního vyžití v lokalite ne jen Liptov Tatry, ale i v celosvětovém měřítku. Jeskyne jsou toho jedním z důkazů.