apartment, ubytování

Nacházíte se v části :   Slovensko ubytování  >  města v Slovenkých krajích  >  kraj Banská Bystrica

Žilina ubytování, dovolená Slovensko

      Dovolená Slovensko s CK Juraj Mikulas
Objevte nové Slovenské možnosti  
 

Plánujte si dovolenou !

Kraj Žilina v sobě shrnuje nasledovní regióny: Kysuce, Liptov, Orava, horní Považí, Turiec.

Kysuce mají rozlohu 935 čtverečních kilometrů a z toho 654 km čtverečních je Chránená krajinná oblast. Nachází se tady pohoří Javorníků, Turzovská vrchovina, Moravsko – slezské Beskydy, Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina, Oravské Beskydy. Región má 33 obcí a 4 města. Přírodní rezervace jsou Veľký Javorník, Malý Polom, Veľká Rača. Mezi historické památky patří: lesní železnice, rekonstruovaný kaštieľ v Radoli, archeologické nálezisko na Koscelisku, námestí slobody v Kysuckém Novém Měste, Mariánsky kostel, Kysucká galéria, kostol svatého Bartolomeje, vodné žriedla.

Región Liptov má rozlohou 1970 čtverečních kilometrů s třemi národními parky: Tatranský, Národní park Nízké Tatry a Národní park Veľká Fatra, krasové Chočské vrchy. Nejvyšší vrch je Bystrá s nadmorskou výškou 2 248 metrů. Dá se říci že uprostřed je vodní nádrž Liptovská Mara vhodná na letní turistiku. Termální aqua parky jsou Bešeňová a Tatralandie. Región pzestává ze 3 měst a 74 obcích. Historie Liptovského Hrádku sahá do roku 1341, Lipt. Mikuláša do 1286, Ružomberka do 1233. Lipt. Hradok byl známý výrobou pušek, Lipt. Mikuláš vězněním terchovského lupiče Juraja Jánošíka, gotickou Pongraczovskou kúrií - Centrum malíře a grafika Kolomana Sokola. Ružomberok má svatskou dominanci radnici z roku 1897 v neorenesančním slohu. Součástí radnice byla katolícka fara, ve které působil Andrej Hlinka. Liptov má nespočetní možnosti turistického ruchu.

Región Orava má společnou hranici s Polskem. Rozlohu má 1 661 čtverečních kilometrů s okresmi Námestovo, Tvrdošín, Dolní Kubín. Nacházejí se zde Západní Tatry, krasové Chočské vrchy, Špiská Veľká Fatra. Nejhezčí jsou Západní Tatry s částí Roháče. Námestovo se pokládá za turistické centrum, sídlo okresu, a tím i Bielé Oravy. Turistický ruch vylepšují horké prameny s koupaliskami v Oravicích, které objevili poľskí a čeští turisté. V Tvrdošíne se nachází dřevěný kostolík z druhé poloviny 15. století zapsan v UNESCO.

Region Horní Považí má 1 097 čtverečních kilometrů a je třetím nejvěčším na Slovensku. Pohoří jsou: Javorníky, Malá Fatra, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina, Žilinská pahorkatina. Má 4 města a 61 vesnic. Mezi hodnotní historické památky patří renesanční zámek s areálem v Bytči a hrad Strečno, rozlehlá Lietava, exponován Starhrad, pozostatky hradů Hričov a Súľov. Můžete navštívit unikátní malované dřevěnice v Čičmanech které jsou památkovou rezervací lidové architektury a proslavěnym je taky pohyblivý betlém v Rajecké Lesné. Turistické chodníky vedou na Sokolie, Boboty, Grúň. Dá se putovat do unikátní soustavy Der, na Malý a Veľký Rozsutec, Poludňové skaly. Nevšední zážitek je procházka mezi Súľovskými skalami.

Region Turiec tvoří Turčianska kotlina. Ohraničuje je Malá Fatra, Kremnické vrchy, Žiar, Veľká Fatra. Na jeho území se nachádzejí 3 shrouceniny hradů, 18 kaštielů, 35 kostoloů, 190 kultúrno – historických a uměleckých památek, 5 muzeí, 1 galerie, 1 divadlo, nekolik památních pokojů. Historie města Martin sahá do 2600 r. před Kristem. Region je známý z historie Košicko-Bohumínskou železnicí. Okolí tvoří Malá Fatra a Martinské hole které jsou východiskovým bodem pro turistiku. Turčianske Teplice patří mezi nejstarší lázně na Slovensku. Historie sahá do roku 1281.

 
pozadie pozadie
 Rajecké Teplice mapa Žilinského kraje
ubytování - města
Slovensko - lázně
dovolená v Nízkých Tatrách
Slovenské ubytování
Ceny, objednávkový formulář
Jak se tam dostanu
Vybavění pokojů
Mapa stránky
Automapa Tater
Kontakt> English version

Založit odkaz